حالت تاریک
  • یکشنبه, 1403/04/24 شمسی | 2024/07/14 میلادی
هنرمند فردیسی در گفتگو با «صبح فردیس»:

فردیس خانه صنایع دستی ندارد

فردیس خانه صنایع دستی ندارد

هنرمند فردیسی گفت: فردیس از نداشتن خانه صنایع دستی برای آموزش و فروش رنج می‌برد و تأسیس چنین مکانی موجب تقویت اقتصاد هنر شهرستان می‌شود.

سمیرا کاوه‌ای در گفتگو با خبرنگار فرهنگی پایگاه خبری تحلیلی «صبح فردیس» گفت: شهرستان فردیس در برخی از رشته‌های صنایع دستی مثل چرم‌دوزی حرف‌های زیادی برای گفتن در سطح استان و کشور دارد.

کارآفرین، هنرمند و مدرس صنایع دستی ادامه داد: بسیاری از مردم و شهروندان فردیسی هنرمندان صنایع دستی شهرستان را نمی‌شناسند و این مهم نشان می‌دهد که مسئولان کوتاهی کردند.

وی افزود: باید به سمتی حرکت کنیم که در برنامه‌های مختلف فرهنگی در سطح شهر، هنرمندان صنایع دستی حضور داشته باشند تا هنر خود را عرضه کنند و این مهم تا کنون به وقوع نپوسته است.

کاوه‌‍ای با بیان اینکه سهم فردیس از آموزش صنایع دستی ناچیز است، تصریح کرد: مخاطبان بسیاری در شهرستان دوست دارند هنر صنایع دستی را آموزش ببینند، به ویژه که به فصل تابستان نزدیک می‌شویم، خانواده‌ها دغدغه دارند که فرزندشان در یک حرفه متخصص شود که در آینده بتواند درآمدی کسب کند، اما این بستر فراهم نیست.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان شهری و متولیان فرهنگی باید مکانی را به صنایع دستی فردیس اختصاص دهند، گفت: فردیس از نداشتن خانه صنایع دستی برای آموزش و فروش رنج می‌برد و تأسیس چنین مکانی می‌تواند موجب تقویت اقتصاد هنر در شهرستان شود و بیش از پیش نبود آن حس می‌شود.

این هنرمند ادامه داد: هم‌اکنون بسیاری از هنرمندانِ مدرس صنایع دستی در کرج و تهران آموزش می‌دهند و این مهم نقطه ضعف بزرگی است و از طرفی مردم فردیس برای آموزش به شهر‌های دیگر ‌می‌روند.

کاوه‌ای با بیان اینکه اگر از نوجوانی بتوانیم استعداد هنری فرزندان را شناسایی کنیم، این استعداد در آینده بارور شده و در زمان جوانی به درآمدزایی می‌رسد، افزود: اگر نوجوان حرفه‌ای را آموزش ببیند و در آن متخصص شود، می‌تواند در آینده کسب و کاری را راه‌اندازی کند و به خودکفایی برسد.

وی در پایان اظهار داشت:‌ امیدوارم یاد کردن هنرمندان صنایع دستی به هفته و روز این هنر ختم نشود و مسئولان نیز توجه ویژه به این هنر داشته باشند، زیرا صنایع دستی ایرانی در سراسر دنیا طرفدار دارد و ظرفیت بی‌بدیلی در حوزه صادرات است.

الهه ملاحسینی - صبح فردیس

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از